Scouting

Kvalitu hráče nelze jednoduše určit jen pohledem do statistik vstřelených gólů a přihrávek. Každý hráč má určitý žebříček atributů jako například bruslení, technika, hokejové myšlení, zda je defenzivní či ofenzivní.

Aby bylo posouzení co nejobjektivnější, sledují zápasy hokejový skauti, kteří sestavují komplexní databázi posudků o hráčích. Hokejová agentura Surpass disponuje svými hokejovými skauty, kteří sledují zápasy nejvyšší soutěže, ale i soutěže nižší. Nezaměřujeme se jenom na elitní hráče, ale i na ostatní hráče, kteří mají potenciál se stát lepšími. Těmto hráčům jsme schopni komplexně se věnovat a zlepšit jejich herní dovednosti. 

Práce hokejového scouta (skauta)

Práce hokejového scouta (skauta) spočívá ve sledování hráčů z různých lig a věkových kategorií.

Hokejový scout(skaut) hodnotí hráčovo vyhlídky na draftu v určitých obdobích během hokejové sezóny.

„Talent u dětí od 6 do 10 let se může, nebo ještě nemusí, plně projevit. Ovšem od 13 let lze většinou poznat nějaké mimořádné vlohy. Mohou se obvykle pozorovat již dříve, ale nejsou ještě zárukou budoucího úspěchu. Nadaní hráči musí projít celým vývojovým procesem, který má své těžko přeskočitelné zákonitosti.“

„Hráč, který je skvělý v 9 letech, nemusí být stejně dobrý v 16ti. Na druhé straně hráč, který dozrává později, nemá ještě v 16 letech všechny parametry. Vše se ukáže až ve věku 19 nebo 20 let. 

Hokejový skaut se snaží za těchto předpokladů sestavovat žebříčky růstu hráče (neboli herní atributy hráče).

Herní atributy hráče se dělí do několika skupin.

Důraz je kladen především na:

  • Bruslařské dovednosti. Styl a kvality bruslení, například: bruslařský postoj, stabilita, ekonomičnost bruslení, rychlost a hbitost.
  • Ovládání puku. Hokejový skauti hodnotí ovládání kotouče v přehuštěném prostoru mezi protihráči. Zajímá je, jak hráč dokáže přihrávat a střílet, jak vede puk, zda má hlavu vzpřímenou a periferně sleduje pohyb soupeře a spoluhráčů, zda si dokáže vytvářet prostor a přesně přihrát neobsazenému spoluhráči. Proto je důležité od dětství rozvíjet bruslařské schopnosti v kombinaci s ovládáním puku v rozmanitých herních situacích.
  • Herní myšlení hráče. Herní myšlení hráče spočívá především v tom, jak dokáže hráč reagovat na vývoj hry a určité herní situace, v rychlosti vyhodnocení a zapojení všech atributů.
  •  Osobní stránka hráče, chování. Hokejový skauti se zaměřují i na osobní stránku hráče, na to, jaký je chováním v kolektivu na ledě i mimo led.

Hokejová agentura Surpass provádí i vlastní skauting hráčů, kteří mají potenciál se zlepšovat, a dlouhodobě s nimi pracuje na lepším rozvoji jejich kariéry.

 

 V případě, že máte zájem se dozvědět více, kontaktujte nás na info@iha-surpass.cz nebo na telefonu 773 830 430.
Chci se dozvědět více o
Scouting